PSY SŁUŻBOWE

Chociaż psy służbowe to policjanci bez stopni i mundurów, to w wielu przypadkach ci czworonożni stróże prawa okazują się być niezastąpieni. W 2017 roku psy z gdańskiej komendy wielokrotnie brały udział w tropieniu śladów, przeszukaniu terenu i pomieszczeń. Na swoim koncie mają też wiele służb patrolowych, w trakcie których pomagały dbać o porządek i bezpieczeństwo na terenie Gdańska.

Pracę gdańskich policjantów wspiera sześć psów służbowych. W komendzie miejskiej w pionie prewencji służbę pełnią trzy owczarki niemieckie, z czego dwa owczarki niemieckie o maści wilczastej i jeden owczarek niemiecki maści czarnej podpalanej oraz trzy owczarki belgijskie. Cztery z nich to psy patrolowo-tropiące. Pozostałe pieski specjalizują się w wyszukiwaniu zapachu materiałów wybuchowych i narkotyków.

Do najważniejszych zadań czworonożnych stróżów prawa należy pomoc w dbaniu o porządek publiczny oraz bezpieczeństwo np. na imprezach masowych. Potrafią one zlokalizować oraz obezwładnić osoby szczególnie niebezpieczne. Psy wykorzystuje się do tropienia śladów przestępców oraz osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań podczas prowadzonych akcji, a także do wyszukiwania przedmiotów użytych do przestępstwa.

     Pies służbowy   Pies służbowy        Pies służbowy

Nr art.:205, modyfikacja: 2017-12-29
Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.