Wiadomości

Policjanci apelują o odpowiedzialność i stosowanie się do przepisów sanitarnych!

Data publikacji 16.11.2020

Gdańscy policjanci każdego dnia prowadzą wzmożone działania poświęcone walce z Covid-19. Funkcjonariusze różnych pionów codziennie sprawdzają, czy mieszkańcy i osoby odwiedzające Gdańsk stosują się do wprowadzonych obostrzeń. Apelujemy! Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy się do przepisów sanitarnych.

Z uwagi na wzrost liczby zachorowań na Covid-19 cały kraj znajduje się w obszarze czerwonym i w każdym z powiatów obowiązują takie same obostrzenia. Każdego dnia gdańscy policjanci prowadzą wzmożone działania, których celem jest zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na kwestię zasłaniania nosa oraz ust i zachowania dystansu. Celem policyjnych działań jest też wzrost świadomości na temat panującego zagrożenia. Dzielnicowi, policjanci prewencji, ruchu drogowego i kryminalni sprawdzają, jak mieszkańcy oraz osoby odwiedzające Gdańsk stosują do wprowadzonych obostrzeń. Policyjne kontrole można spotkać także w środkach komunikacji publicznej.
Funkcjonariusze apelują o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń i przypominają, że wprowadzony reżim sanitarny ma na celu ochronę naszego życia i zdrowia, a obowiązek walki z koronawirusem ciąży na każdym z nas. Prowadząc działania na rzecz walki z Covid-19 gdańscy policjanci, w tym zwłaszcza dzielnicowi, codziennie kontrolują również osoby objęte kwarantanną. Oprócz sprawdzenia, czy osoby te przebywają w miejscu kwarantanny i ustalenia, czy mają jakieś potrzeby, funkcjonariusze przypominają im również o obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”.


Policjanci przypominają, że w przypadku niestosowania się do obowiązku zasłaniania nosa oraz ust, osoba może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie oraz powiadomić sanepid. W ostatnim przypadku kara administracyjna może wynieść nawet 30 tys. zł.