Wiadomości

Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 06.09.2019

W najbliższy poniedziałek pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie kierującym, że piesi i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

W najbliższy poniedziałek, 9 września, pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie kierującym, że piesi i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

 

Około 40% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodzi w obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym dochodzi do tragiczniejszych zdarzeń. Brak oświetlenia, niekorzystanie wbrew obowiązkowi z elementów odblaskowych, nadmierna prędkość, ograniczona widoczność, brawura to najczęstsze przyczyny tragedii.

 

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia, które najczęściej są przyczyną wypadków. Należą do nich nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzenie w miejscu zabronionym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

 

W działaniach wezmą udział patrole zmotoryzowane oraz piesze. Policjantów spotkamy w rejonie przejść dla pieszych oraz inny miejscach w których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń.